fbpx

Jak poprawne oddychanie wpływa na ból kręgosłupa?

Ból kręgosłupa dotyczy każdego.

Szacuje się, że ból odcinka lędźwiowego dotyka nawet 85% wszystkich ludzi na świecie. Jest to więc powszechne zjawisko i nie dotyka tylko osób starszych.
Codzienne czynności, wykonywane setki razy dziennie wpływają na to,
jak funkcjonuje nasz kręgosłup.
Każde zgięcie czy skręt to ruch Twojego kręgosłupa, który jeśli o niego nie zadbasz, po prostu się zużyje.

Co łączy oddychanie i kręgosłup?

Wydaje się abstrakcją, aby oddychanie miało jakikolwiek wpływ na nasz kręgosłup – a jednak! Wszystko to za sprawą przepony.

Przepona stanowi jeden z najważniejszych mięśni oddechowych. Jej struktura ma bardzo ważny wpływ na Twój odcinek lędźwiowy kręgosłupa ponieważ, przyczepia się właśnie do niego oraz Twoich żeber.

Cały proces zachodzi w środku, dlatego tak ważny będzie widoczny ruch żeber w trakcie oddychania, aby można było stwierdzić czy praca przepony jest prawidłowa.

Prawidłowy oddech to recepta na ból kręgosłupa.

Za prawidłowy wzorzec oddychania przyjmuje się spokojny oddech nosem, który skierowany powinien być w okolice dolnych żeber.

W trakcie wdechu chcemy zaobserwować ruch dolnych żeber do boków, delikatne uniesienie się brzucha oraz klatki piersiowej równocześnie.

W trakcie wydechu zaś obniża się klatka piersiowa i brzuch, a żebra wykonują ruch ku sobie.
Nie możemy zapomnieć o tylnym śródpiersiu, czyli obszarze między naszymi łopatkami.
W trakcie wdechu chcielibyśmy, by ten obszar również się uwypuklił poprzez wtłoczenie powietrza do płuc.

Dlatego warto zwrócić uwagę na to, jak wygląda nasz oddech w ciągu dnia. Będzie on się oczywiście różnił w zależności od sytuacji, w jakiej aktualnie się znajdujemy. Gdy zdenerwuje Cię szef w pracy, Twój oddech przyspiesza i prawdopodobnie zaczniesz mocniej ruszać ramionami.

Każda ze stresowych sytuacji, która spowoduje, że zmieni się Twój oddech, może bezpośrednio wpłynąć na ból Twojego kręgosłupa.

Oddychaj przez nos, zamknij swoje usta.

Często obserwowanym zjawiskiem jest oddychanie przez usta.
Oddychanie przez nos, oczyszcza, ogrzewa i nawilża powietrze, które dostaje się do naszych płuc, dzięki temu jest ono dla nich bardziej przyjazne

Dlaczego zatem nie oddychać przez usta?
Oddychanie ustami sprzyja zjawisku hiperwentylacji, czyli tak zwanemu „zapowietrzeniu się” – zbyt szybkiemu i głębokiemu oddychaniu.
Niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz i co robisz, pracujesz lub akurat wykonujesz trening siłowy oddychaj nosem,
by zmniejszyć ryzyko lub zniwelować już istniejące
dolegliwości bólowe kręgosłupa. 

Bolą Cię plecy? Nie bój się ruchu!

Wizyta u lekarza z bólem pleców zwykle kończy się na lekach przeciwzapalnych i unikaniu jakiegokolwiek ruchu.
Wręcz przeciwnie, powinniśmy jak najszybciej uruchamiać się do ruchu, najlepiej pod okiem specjalisty. 

Odpowiedni ruch oraz ćwiczenia oddechowe są najlepszym lekiem, jaki możesz przyjąć, aby trwale pozbyć się bólu kręgosłupa. 

W tym przypadku, nie mam na myśli jakichkolwiek ćwiczeń znalezionych w internecie i odtworzenie ich w domu.
Najważniejsze będzie znalezienie przyczyny i pracowanie na niej, a nie tylko na obecnych objawach bólowych, jakie daje Twój kręgosłup.

Trening medyczny w terapii bólu kręgosłupa

Z doświadczenia trenera medycznego zaobserwowałem, że zindywidualizowany trening medyczny oparty na poprawie jakości Twojego oddechu przynosi zadowalające rezultaty w pozbyciu się bólu kręgosłupa.

Warto poszukać w swojej okolicy specjalisty z zakresu treningu medycznego, który wykona diagnostykę, na podstawie której będzie mógł przeprowadzić odpowiednią terapię.



następny artykuł